Društvo za zdravilne rastline ognjič Logatec
  • Domov
  • Novice
  • Članki
    • Recepti
    • Zelišča
    • Uporabni nasveti
    • Vrtnarski nasveti
    • Naravna kozmetika
    • Zdravo življenje
  • Kontakt
  • Forum

Kdaj sejemo?

26/11/2014

0 Comments

 
Korenina, plod, cvet, list

Na podlagi tega, kaj želimo pridelati, smo rastline razdelili v 4 skupine: korenovke (korenina), listnate rastline (list), cvetnice (cvet) in plodovke (plod).

PODZEMNI PLODOVI
Sem štejemo vse rastline, ki razvijejo plod v območju korenin: korenček, pastinak, redkvica, repa, rdeča pesa, črni koren, zelena, pesa, peteršilj, tudi krompir, česen, čebula.
Na dan, primeren za delo s korenovkami, te rastline sadimo, presajamo, okopavamo, pa tudi spravljamo za ozimnico in konzerviramo. Najbolj primeren čas za spravilo koreninskih plodov je popoldne in zvečer.

LIST
Med listnate rastline uvrščamo vse rastline, ki oblikujejo plod v območju listov. To so večinoma vse kapusnice, tudi koleraba in cvetača, listnati peteršilj in druga listnata zelišča, radič, endivja, motovilec, solata, špinača. K listnatim rastlinam štejemo tudi beluše in sladki komarček. V to skupino spada tudi trata.
Na dan, primeren za listnate rastline, jih sejemo, sadimo, okopavamo in oskrbujemo. Kadar potrebujemo zelenjavo za sprotno uporabo, je najboljša vedno najbolj sveža. Zjutraj in dopoldne težijo sile od spodaj navzgor, zato ostane solata dalj časa sveža, če jo utrgamo v tem času.
Velja pa si zapomniti, da so ti dnevi za spravilo ozimnice vedno neugodni. Za spravilo listnatih rastlin izbiramo zato dneve za cvet ali plod, pri kapusnicah pa praviloma dan za cvet.

CVET
K cvetnim rastlinam štejemo vse rastline, pri katerih želimo doseči bogato in dolgo cvetenje; to so cvetlice, rastline iz katerih pridelujemo biološko – dinamične pripravke, pa tudi brokoli.
Na dan, primeren za delo s cvetnicami, jih sejemo ali sadimo, pa tudi okopavamo in spravljamo.

PLOD
Sem štejemo vse tiste rastline, ki jih gojimo zaradi njihovega ploda: fižol, grah, žita, kumarice, buče, leča, koruza, paprika, riž, soja, paradižnik in bučke, pa tudi jagode, vse sadno drevje in jagodičevje.


__________________________________________________________________

Rastline in luna

POLNA LUNA (ŠČIP)

Najprimernejši dnevi za setev in sajenje so 4 do 5 dni pred polno luno.

ZADNJI KRAJEC

Takrat sejemo vrtnine, ki ne smejo prezgodaj delati semen ali se razcveteti. Mednje sodijo česen, bazilika, blitva, pesa, kapusnice, čebula, komarček, endivja, zelena solata, špinača in motovilec pa tudi rastline s podzemnimi plodovi, kot so čebulnice, korenike in gomolji. Zadnji krajec naj bi bil ugoden tudi za shranjevanje sadja in zelenjave (česen, čebula, predvsem pa krompir), za sušenje zelišč in za obdelovanje tal (gnojenje, rahljanje, lopatanje, oranje).

PRVI KRAJEC

To je primeren čas za sejanje večine povrtnin, predvsem to velja za kumare, jajčevce, paprike, peteršilj in bučke ter za vse druge vrste zelenjave, katerih plodovi se razvijejo na površju. V tem času pobiramo tudi vse povrtnine, ki jih bomo porabili sveže.
0 Comments



Leave a Reply.

    VRTNARSKI NASVETI


    Iskalnik:


    Arhiv člankov:

    December 2016
    July 2015
    April 2015
    March 2015
    November 2014
    October 2014
    August 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014

Powered by Create your own unique website with customizable templates.