Društvo za zdravilne rastline ognjič Logatec
  • Domov
  • Novice
  • Članki
    • Recepti
    • Zelišča
    • Uporabni nasveti
    • Vrtnarski nasveti
    • Naravna kozmetika
    • Zdravo življenje
  • Kontakt
  • Forum

Mešani posevki

26/11/2014

0 Comments

 
Picture
Kolobarjenje je v vrtu že ustaljen način pridelovanja vrtnin in ker kolobar navadno načrtujemo za nekaj let vnaprej, je letošnji načrt verjetno že narejen. Za še boljši in bolj zdrav pridelek z domačega vrta pa vrtninam izberemo tudi primerne sosede, ki jih sejemo na rob gredice, še pogosteje pa kar vmes. Ta način mešanih setev naredijo izgled vrta bolj divji, hkrati pa bolj zanimiv, še posebej če vanj vključimo tudi zelišča in cvetlice.

V naravi opažamo mnoge rastline, ki že dolga leta rastejo druga poleg druge in se torej dobro prenašajo, ostale pa so si morale prostor poiskati drugje ali pa so propadle. Zakaj? Skrivnost ni še popolnoma odkrita, znano pa je, da določene rastline oddajajo preko korenin v tla ali z izhlapevanjem preko listov različne spojine, ki vplivajo na rast drugih rastlin. S svojimi izločki rastline tudi privabljajo ali odganjajo različne živali na primer insekte ali polže. Poleg tega pa imajo mešani posevki še številne druge prednosti.

Zaščita rastlin pred boleznimi in škodljivci

Najbolj znan primer je mešana setev čebule in korenčka, ki se medsebojno varujeta pred čebulno in korenjevo muho. Nekatere rastline, razen tega, da odganjajo, tudi privabljajo škodljivce, na primer kapucinka ki privablja listne uši in jih na ta način odvrača od ostalih rastlin.

Privabljanje koristnih žuželk

Bazilika na primer privablja opraševalce kumar, nekatere korenovke pa so gostitelji parazitskih os, ki se prehranjujejo s škodljivimi insekti. Dehteči cvetovi boreča bodo priklicali čebele, številne koristne žuželke pa bodo privabili tudi šetraj, timijan in kamilica.

Zaščita rastlin in tal pred neugodnimi vremenskimi razmerami

Za zaščito pred vetrom so primerne visoke rastline: fisok fižol, sončnice in koruza.

Boljša izraba hranil iz tal

Sladka koruza odvzema tlom velike količine dušika, pa tudi drugih hranil. Najboljši sosed ji bo torej stročnica, ki veže dušik iz zraka. V družbi stročnic bodo dobro rasli tudi drugi veliki porabniki dušika: zelje, cvetača, brokoli, kumare...

Dobro bosta druga ob drugi uspevali tudi dve vrtnini, ki se hranita iz različnih nivojev tal, tla pa bodo tako tudi bolj enakomerno izkoriščena. To sta na primer čebula, ki ima korenine bliže površini tal in korenček, katerega korenine segajo globlje.

Izboljševanje arome in okusa

Na izboljševanje okusa in arome vrtnin večinoma vplivajo zelišča in dišavnice, vendar ne vse. Bazilika dobro vpliva na paradižnik, šetraj izboljša okus solatnicam in fižolu, kumina krompirju, krebuljica pa korenčku. Kamilica ima najboljši vpliv na zelje in čebulo.

Splošen ugoden vpliv na rast

Špinača izloča v tla saponine, ki vzpodbujajo rast vseh rastlin, zato naj raste po celem vrtu, razen v bližini rdeče pese, ki je ne mara. Od zelišč na splošno rast ugodno deluje luštrek.

Andreja Tomšič


0 Comments



Leave a Reply.

    VRTNARSKI NASVETI


    Iskalnik:


    Arhiv člankov:

    December 2016
    July 2015
    April 2015
    March 2015
    November 2014
    October 2014
    August 2014
    June 2014
    May 2014
    April 2014

Powered by Create your own unique website with customizable templates.