Društvo za zdravilne rastline ognjič Logatec
  • Domov
  • Novice
  • Članki
    • Recepti
    • Zelišča
    • Uporabni nasveti
    • Vrtnarski nasveti
    • Naravna kozmetika
    • Zdravo življenje
  • Kontakt
  • Forum

Švedska grenčica

5/7/2014

1 Comment

 
Švedska grenčica 200 ml - Original nach Maria Treben

Je zelo stara, vsestransko uporabna mešanica zelišč, ki se že dolga leta uporablja v vsakdanjem življenju. Gospa Marija Treben v svoji knjigi “Zdravje iz Božje lekarne” opisuje šestinštirideset možnosti, kako uporabiti švedsko grenčico.

Navodila za uporabo
:
Oralno - 1 žlico (15ml) zjutraj in zvečer z nekaj vode, čajem ali sokom.

Zunanje - kot obkladek.
Priprava obkladka: vzamemo vato, gazo ali bombažno krpo, navlažimo s švedsko grenčico ter jo položimo na del telesa, kjer želimo, da obkladek deluje. Obkladek zaščitimo z nepropustno folijo in ga s povojem pričvrstimo na telo, da se ne more premikati. Še posebno so obkladki priporočljivi ponoči.
Če imate občutljivo kožo, priporočamo, da jo pred namestitvijo obkladka namažete z zaščitno kremo (ognjičeva krema), da ne bi zaradi alkohola prišlo do pordečitve ali vnetja kože.

Sestava: Zelišča v naravnih fitoterapevtskih proizvodih Marije Treben in njihove lastnosti povzete iz znanstvene literature in farmacevtske botanike.

ZEL PRAVEGA PELINA - Artemisia absinthium - spodbuja prebavo, uravnovesi črevesno delovanje, odstrani črevesne vetrove, uravnovesi menstrualne težave, odstranja črevesne parazite;
MIRA - Commiphora myrrha - aromatična smola, za dobro delovanje ustne in nosne sluznice ter sluznice požiralnika. Pomaga prebavi.
KAFRA – Cinnamomum camphora - v mazilih za zunanjo uporabo pospeši prekrvavitev, za bolečine v sklepih, proti srbenju, ima blag lokalen anestetičen učinek.
KORENINA KURKUME ZEDOARJE – rumen-oranžno-rjav prah korenine Kurkume je ena od sestavin curryja - pospešuje izločanje žolča, pomaga delovanju jeter, prebavi, proti krčem v črevesju, antioksidant, za menstrualne težave, za dobro gibljivost sklepov.
MANA – Fraxinus ornus - odvaja telesne tekočine, pomaga delovanju ledvic, uravnovesi odvajanje blata, normalizira volumen in trdnost le tega, naravno sladilo, za boljšo gibljivost sklepov.
KORENINA KOMPAVE ali KARLINE - odstrani telesne tekočine, pomaga prebavi, odstrani vetrove, uravnovesi potenje.
KORENINA ZDRAVILNEGA GOZDNEGA KORENA - Angelika Officinalis - spodbuja prebavo, uravnovesi črevesno delovanje, odstrani vetrove, za menstrualne težave, proti glavobolu, mukolitik pri kašlju, kot kopel za blaženje bolečin v mišicah, za revmatske in nevralgične bolečine, kot obkladek za utrujene oči in za čiščenje kože;
KORENINA PRAVEGA INGVERJA - Zingiber Officinalis - proti bruhanju, spodbuja prebavo, uravnovesi črevesno delovanje, odstrani vetrove, za črevesne krče, pospeši izločanje žolča, uravnovesi delovanje kardio cirkulativnega sistema, uravnovesi menstrualne težave, ima antikoagulantne lastnosti, antioksidant, prepreči vnetja, zmanjša bolečine v sklepih;
CVET ŽAFRANA - Crocus sativus - uravnovesi menstrualne težave, uravnovesi potenje, proti krčem, deluje pomirjevalno, spodbuja prebavo, ker poveča izločanje prebavnih sokov:
PLOD KARDAMOMA - Elettaria cardamomum - za zdravljenje zob in dlesni, za obolenja v grlu, vnetja v pljučih, pri zdravljenju tuberkuloze, vnetja vek, za prebavne motnje;
LISTI ROŽMARINA - Rosmarinus Officinalis - izboljša prebavo in delovanje jeter, uravnovesi črevesno delovanje, odstrani vetrove, antioksidant, uravnovesi delovanje kardio cirkulativnega sistema, antirevmatik, za artrozo, za izpiranje ustne votline, za čiščenje in celjenje ran, kot antinevralgik, izboljša razpoloženje, proti depresiji.
KORENINA GOLOSTEBELNEGA SLADKEGA KORENA - Glycyrrhiza glabra - pri prebavnih motnjah, pri želodčni rani, pri kronični bolezni jeter, kot preventiva pri autoimunskih boleznih in antiviralno sredstvo, antiflogistik proti vnetjem, deluje pozitivno na gibljivost sklepov in zaščiti sluznice, ekspektorant, blaži kašelj, zaprt nos boleče grlo. Sveže uporabljeni listi celijo rane, imajo antibakterično lastnost, uravnovesi hormonsko izločanje, predvsem estrogena.
MUŠKATNI OREŠČEK - Myristica fragrans - antiseptik, zmanjša slabost in bruhanje, uravnovesi črevesno delovanje, odstrani vetrove, pomaga prebavi, za dobro stanje in delovanje sluznic, antioksidant. Njegovo maslo, za zunanjo uporabo je učinkovito za revmatska in nevralgična obolenja. Velike količine muškatnega oreška zmanjšajo produkcijo prostaglandin in zato učinkujejo na rast zarodka. V veliki količini (5g) ima lastnosti podobne noradrenalini.
MACIS ALI OVOJ MUŠKATNEGA OREŠČKA - V kulinariki je uporabljen kot barvilo rumene ali oranžne barve.
SKORJA CIMETOVCA - Cinnamomum zeylanikum - za prehlad, kot antibakterično antiseptično sredstvo za dihala, zmanjša holesterol in trigliceride v krvi. Pomaga prebavi, odstrani vetrove, uravnovesi črevesno delovanje in odvajanje. Eterično olje cimeta ima močan protiglivični učinek, zunanje poveča periferično prekrvavitev kože, antioksidant, uravnovesi metabolizem karbohidratov.
CVET DIŠEČEGA KLINČEVCA - Eugenia caryophyllata - poznana tudi kot Syzygium aromaticus družine Myrtaceae - zelo močan lokalni anestetični učinek, zmanjša zobobol. V medicini je izvleček klinčkov uporabljen v razkužilih za ustno votlino. Blaži glavobol in pospeši prekrvavitev, pomaga prebavi, uravnovesi črevesno delovanje, odstrani vetrove.
LISTI ŽAJBLJA - Salvia officinalis - antiseptik, utrdi dlesni, pomaga prebavi, odstrani vetrove, pomaga pri težava v menopavzi, uravnovesi potenje, za dobro počutje nosu in grla, antioksidant, za telesno in mentalno utrujenost, pomirja.

TERJAK: žajbelj, angelika, ingver, cimet, muškatni oreščken, ovoj muškatnega oreščka, klinčki


Sestavine švedske grenčice po Marii Treben: 
10 g aloje, 5 g mire, 0,2 g žafrana, 10 g seninih listov, 10 g kafre, 10 g korenin rabarbare, 10 g kurkume, 10 g mane, 10 g beneškega terjaka, 5 g korenin bodeče neže, 10 g korenin angelike. Namesto aloje lahko uporabimo encijanove korenine ali pelinov prah.


V dokumentu si lahko preberete vse informacije, zakaj, kako in kdaj se zdravilo uporablja.
Svedska grenica
File Size: 64 kb
File Type: doc
Download File

1 Comment

Zdravilne lastnosti konoplje

5/7/2014

0 Comments

 
Picture
Odgovorna uporaba konoplje lahko vašemu zdravju in počutju prinese mnoge ugodnosti. Ni zgolj slučaj, da jo v zdravstvene namene koristi veliko ljudi. Znanje o tej rastlini se je marsikje prenašalo iz roda v rod. Skozi vso zgodovino lahko zasledimo, da se je konoplja uporabljala za zdravljenje in izboljšanje mnogih stanj.

V Indiji, Afriki in na Kitajskem je bila konoplja že od nekdaj poznana kot zelo pomemben vir proteinov in nutrientov, tako za ljudi kot tudi za živali. Zasledimo lahko celo uporabo v veterinarski praksi. Konoplja je igrala pomembno vlogo tudi v religijah in spiritualnih obredih. Pridelovanje konoplje je bilo vedno pomemben del industrije tudi v Evropi, kjer so iz nje izdelovali vrvi, papir in oblačila. V Angliji so jo pridelovali kar 800 let, dalo pa se jo je celo dobiti na recept-vse do leta 1971.

Mnoge raziskave v današnjem času so tudi pokazale izjemne učinke te rastline. Med drugim se je izkazalo, da ne povzroča fizične odvisnosti in da nima dolgotrajnih stranskih učinkov (celo podgane z ekstremno vrednostjo marihuane v krvi so se izkazale za bolj zdrave kot pričakovano). Njene najučinkovitejse lastnosti so antibiotične, protibolečinske in protivnetne.

Stanja, ki jih lahko marihuana izboljša:
  • rak – pomaga pri okrevanju po kemoterapiji, izboljšuje apetit in s tem posledično vrača telesu moč
  • epilepsija -blaži napade in zmanjšuje njihovo pogostost
  • multipla skleroza – začasno lahko povrne nekatere izgubljene telesne funkcije
  • lajša bolečine v hrbtu, zmanjšuje napetost v mišicah
  • lajša migrene – z rednim uživanjem postanejo blažje in manj pogoste
  • glavkom – rezultati raziskav v ZDA so dokazali, da lahko zmanjša pritisk na očesu, ki povzroča slepoto in na ta način lahko celo povrne že izgubljeni vid.
  • pomaga pri nespečnosti
  • lajša bolečine pri artritisu in revmatizmu
  • blaži PMS in lajša menstrualne krče (z uživanjem konoplje si je pomagala celo kraljica Viktorija)
  • pomaga pri stresu in blagi depresiji, pri odvajanju od trdih drog in alkohola
  • AIDS -pomaga proti slabosti in driski, stimulira apetit
  • nosečnost in porod – zaenkrat ni dokazov, da bi konoplja kakorkoli negativno vplivala na zarodek, vendar pa raziskave se potekajo. Lahko pomaga pri jutranjih slabostih in seveda lajša porodno bolečino ter pomaga pri sprostitvi.
  • astma – blaži napade, vendar pa je tu dejansko potrebno inhalirati, kar pa po drugi strani lahko napad izzove.

Treba je poudariti, da mora biti rastlina vzgojena brez pesticidov. Če jemljete kakšna druga zdravila na recept, je priporočljivo, da o svojih namenih obvestite zdravnika.

Semena konoplje so čedalje bolj dobavljiva kot zdrava hrana. Vsebujejo zgolj sled THC-ja (delta9-tetrahydrocannabiol). Imajo zelo visoko hranilno vrednost in so zelo uporabna v kuhi ter kozmetiki. Če so redno vključena, med drugim znižujejo krvni pritisk. Zmleta v moko so dobra alternativa pšenični moki, saj le-ta ne vsebuje glutena. Iz njih se prideluje tudi olje. Olje ni primerno za cvrtje, na dan pa zadostuje že ena žlica olja. Shranjeno mora biti v hladilniku, v dobro zaprti steklenici.

Hranilna vrednost semen: 100 g vsebuje 500 kalorij. Sestava: cca 35% vlaknin, cca 30% nenasičenih maščob , 20-25% beljakovin ter le 8% nasičenih maščob. Vsebujejo tudi velik spekter vitaminov in mineralov: A, B1, B2, B6, B3, C, D, E.

Maska za lase: rahlo pogreto konopljino olje vtrite v lase, pokrijte z plastično vrečko in pustite delovati 1 uro. Ponovite vsake 14 dni. Zelo učinkovito je tudi če ga vtremo u suho kočo ali v kadi z drugim naravnim eteričnim oljem.

Lahko pa si pripravite tudi parno obrazno kopel; zavrete kak listek konoplje v kombinaciji z rožmarinom, kamilico in poprovo meto, se nagnete nad skledo, glavo pokrijete z brisačo in globoko vdihavate 5 minut. Na koncu obraz sperete z mlačno vodo.

Sveže stisnjen sok z listov, vmasiran v lasišče odpravlja uši. THC se namreč ne vsrkava skozi kožo.

Velike liste konoplje lahko namočite v alkohol in z njimi obvežete otekle sklepe, lahko pa jih tudi pogrejete z malo vode ter napravite kašo, ki jo potem lahko nanesete na sončne opekline, razjede…če je koža vneta, kašo zavijte v tanko plast bombaža in je ne nanesite direktno na kožo.


0 Comments

    ZELIŠČA

    Picture
    Koledar nabiranja ZELIŠČ
    File Size: 1336 kb
    File Type: docx
    Download File

    Click to set custom HTML

    Iskalnik:

    Arhiv člankov:

    January 2018
    April 2017
    March 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2015
    July 2015
    June 2015
    April 2015
    March 2015
    February 2015
    November 2014
    October 2014
    July 2014
    May 2014
    March 2014


    Zelišča za lepoto in zdravje

    priročnik.docx
    File Size: 107 kb
    File Type: docx
    Download File

Powered by Create your own unique website with customizable templates.